Barkot İçin Egen.com.tr’yi Tıklayın

Farklı kodlama yöntemleri ile hazırlanan etiketler olan barkot etiketler bilgisayar ve benzeri cihazlar tarafından görüntülenebilir. Değişik kalınlıklara sahip çizgilerden oluşan barkodlar günümüzde neredeyse her alanda kullanılır. Barkod içerisinde bulunan bilgilerin bilgisayar ortamına aktarılması için barkod okuyucu olması gerekir. Yüksek teknolojik özelliklere sahip barkod okuyucular ile alınan verim her zaman daha fazla olacaktır.

 

Özellikle 1980li yıllardan sonra giderek aktif şekilde kullanılmaya başlanan bu sistem için EAN standardı geçerlidir. Bu gibi standartlar uluslar arası kuruluşlar tarafından belirlenir. EAN standardı içerisinde firma kodu, ülke kodu gibi kodlamalar yer alır. Ülkemizde geçerli olan bu kod Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından verilir. Perakende ürünlere standart bir sistem getirmek için oluşturulan EAN numarası ürün barkodlarının farklılaşmasını daha kolay kılar. Yapısı gereği bu numaralar kameralı akıllı telefonlar, özel yazılımlar ve özel optik tarayıcılar tarafından okunabilir.

 

Barkod Kullanımı Ve Türleri

Geleneksel barkod sistemi incelendiğinde yalnızca rakamlardan oluştuğu görülür. Ancak günümüzde bu numaralara ASCII karakter seti ve çok daha fazlası ilave edilmiştir. Karekod barkodlar yaygın şekilde kullanılmakta olup ürüne ait son tüketim tarihi, üretim tarihi, seri numarası gibi farklı bilgiler içerir. Bu gibi numaraları okuyabilmek için barkod okuyucu kullanılması gerekir.

 

Pek çok alanda denk gelinebilecek bir sistem olan barkodlar satıcılara hangi ürünün ne kadar satıldığını kolayca görme imkanı tanır. Bir malzemenin kayıt altına alınmasını sağlayan bu numaralar kodlama sistemine göre çeşitlere ayrılır. EAN haricinde UPC, EAN- 13, CODE 39, EAN- 8 gibi farklı sistemler de kullanılır. Bu sistemlerde üretilen barkodlardan yüksek verim alabilmek adına barkot cihazı ve etiketini doğru seçmek gerekir. Böylece üretimden elde edilen memnuniyet her zaman daha fazla olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir