Böbrek taşı düşürmek için şifalı bitkiler hangileridir?

Böbrek taşları, insanların karşılaşabileceği en yaygın rahatsızlıklardan biridir. Büyük miktarlarda kalsiyum veya diğer mineral tuzların idrar yolunda kristalize olması ve idrar yolunda kalması veya içinden geçmesiyle oluşurlar ve bunlara sahip kişi için acı verici bir durum yaratırlar.

Böbrek taşlarına iyi geldiği kanıtlanmış birçok şifalı bitki bulunmaktadır. Listede karahindiba kökü, maydanoz, deve dikeni, alıç meyvesi ve uva ursi sayılabilir.

Böbrek taşları ağrılı olabilir ama göründükleri kadar ciddi değillerdir. Bu makale, böbrek taşlarının en yaygın nedenlerini ve bunların nasıl önleneceğini özetleyecektir.

Böbrek taşlarının semptomları ıstırap verici ağrı, bulantı, kusma, ateş ve kilo kaybıdır. Tedavi normalde ilaç ve diyet değişikliğini içerir. Herhangi bir böbrek enfeksiyonu veya iltihabı semptomunuz varsa, doğru teşhis için bir doktora görünmeniz önemlidir.

Böbrek Taşlarının Farklı Türleri Nelerdir?

İki ana türü vardır: kalsiyum bazlı ve ürik asit bazlı.

Böbrek taşlarının en yaygın nedeni idrarda çok fazla kalsiyum bulunmasıdır (kalsiyum bazlı). Bu durumda böbreklerin normalden daha fazla kalsiyumu kan dolaşımından idrara atması gerekir.

Böbrek taşları, idrarda çözünmüş minerallerin fazlalığının bir sonucudur. Bu çözünmüş tuzlar filtrelenmez ve daha sonra bir böbrek taşı oluşturmak üzere kristalleşir.

İnsanlar genellikle böbrek taşlarını idrar yolu enfeksiyonları veya mesane kanseri ile karıştırır, ancak bu öncelikle dehidratasyon veya elektrolit dengesinin bozulmasının bir belirtisidir. Yemeniz gereken belirli yiyecekler, kızılcık suyu gibi taşların parçalanmasına yardımcı olacakların yanı sıra pancar, ıspanak gibi potasyum içeren sebzelerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir