Gıda Takviyesi

Son dönemlerde daha fazla kullanılır hale gelen gıda takviyesi ek besinler alarak vücudun vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayan besinlerdir. Kapsül, toz gibi farklı şekillerde hazırlanan bu takviyelerin içeriği farklılık gösterir. İçerisinde vitamin, botanik ürünler, fitokimyasallar, mineral, aminoasitler, posa gibi değeler yer alır.

 

Genellikle besin takviyeleri veganlar ve vejetaryenler, düşük enerji içeren diyet uygulayanlar, çocuklarda D vitamini eksikliğinin önlenmesi, demir eksikliği anemisi olanlar, emziren ve gebe kadınlar, yaşlılar, menopoz dönemindeki kadınlar, uzun süreli ilaç kullananlar, hastalık sebebiyle beslenme tedavisi görenler, besin alımına engel olan hastalığı bulunanlar ve diyaliz tedavisi gören hastalar için tavsiye edilir. Bunların yanı sıra vücut çalışması yapıp bunu desteklemek amacıyla da takviye edici gıda kullanılabilir.

 

Gıda Takviyesi Ne İşe Yarar?

Takviye edici gıda denildiğinde genellikle akla ilk gelenler kilo alımı ve zayıflama olur. Ülkemizde özellikle doğrudan vitaminler ve vitamin mineral komplekslerinin yaygın şekilde kullanıldığı görülür. Burada önemli olan nokta alınacak miktarın doğru belirlenmesidir. Mineral ve vitamin takviyesi kullanılacağında bileşenleri incelenmeli ve fazla tüketimden kaçınılmalıdır. Bu amaçla sağlık açısından uygun ve doktor tarafından önerilen dozlar alınmalıdır.

 

Gıda takviyesi reçeteli bir ilaç olmayıp yalnızca eczanelerde satılmaz. Bu sayede dileyen herkes güvenilir adreslerden bu gıdaları bulup satın alabilir. Ancak dört yaşının altındaki çocuklar için ürünlerin kullanımı uygun değildir. Eğer mevcut kullanılan bir ilaç varsa bununla birlikte takviye edici gıda kullanılacaksa mutlaka doktora danışılmalıdır.

 

Gıda takviyesi zararlı mıdır sorusunun yanıtı pek çok kişi tarafından merak edilir. Eğer fazla miktarda tüketim olursa diğer besinlerin emiliminin azalması, hücresel zehirlenme gibi durumlar görülebilir. Bunları önlemek ve mevcut kullanımı daha etkili hale getirmek adına doğru şekilde kullanıma önem verilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir