Hücre zarının yapısında bulunan moleküller nelerdir?

Hücre zarı, hücrelerin içeriğini çevreleyen ve içeri ve dışarı gidenleri düzenleyen yarı geçirgen, seçici olarak geçirgen bir lipid çift tabakası veya zarfıdır.

Fosfolipid adı verilen iki katmandan oluşur. Bunlar hidrofilik olan baş gruplarından ve hidrofobik olan yağ asidi kuyruklarından oluşur. Ortaya çıkan yapı, her iki tarafı sıvı (lipit) olan ancak bir tarafı diğerinden daha polar olan bir lipit çift tabakasıdır.

Bu, bir lipid çift tabakası boyunca elektrik potansiyelini ölçmeye çalıştığınızda, ölçüm yaptığınız tarafa bağlı olarak sonucun farklı olacağı anlamına gelir.

Hücre zarındaki moleküller lipidler, proteinler ve karbonhidratlardır. Lipitler iki tipten oluşur – fosfolipitler ve kolesterol. Fosfolipid, bir ucu hidrofilik, diğer ucu ise hidrofobik olan bir yağ molekülüdür. Bir proteinle birleştiklerinde hücre zarını oluşturabilen bir lipid çift tabakası oluştururlar. Hücre zarı, hücreye giren ve çıkanları kontrol etmenin yanı sıra sitoplazmanın bileşimini de düzenler. Proteinler, hücresel işlevlere veya yapıya yardımcı olan amino asitlerden oluşan herhangi bir büyük organik moleküldür. Karbonhidratlar hücre için enerji sağlar ve basit veya kompleks şekerler veya nişasta veya selüloz gibi polisakkaritler olabilir.

Bir hücre zarı, farklı moleküllerden oluşan organik ve fosfolipid bir çift katmandır. Hücre zarındaki en önemli iki molekül şunlardır:

1) Protein

2) fosfolipitler

Protein moleküllerinin hücre zarında çeşitli görevleri vardır. İyon akışının düzenlenmesinden, hücresel sinyalleşmeden ve hücresel yapışmadan sorumludurlar. Fosfolipidler, fosfolipid çift tabakasının kendisinin ana bileşenleridir. İyonlar ve bazı ilaçlar gibi suda çözünür maddelerin kolayca nüfuz edebileceği hidrofilik bir ortam sağlarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir