Minimalizm Nedir? Nasıl Minamalist Olunur

Minimalizm Nedir Nasıl Minamalist Olunur

İlk olarak müzik ve resim sanatlarında ortaya çıkan minimalizm, günümüzde şekil değiştirerek bir yaşam felsefesi halini almıştır. Hayatın her alanına uyarlanan ve gün geçtikçe daha çok insanın dikkatini çeken bu kavram giderek büyümekte ve daha da çok insana hitap etmektedir.

Tüketim çılgınlığını azaltmak amacı güden bu kavram, gerçek mutluluğa sadelikle varılacağını vurgular. Kelime anlamı olarak da sadeleşmek anlamına gelen minimalizm, asıl mutluluğa ulaşmak için insanlara yol gösteren bir felsefedir. Ev eşyalarından kıyafetlere hatta yediğimiz besinlere kadar sadeleşmeyi savunan bu felsefe, gereksiz kalabalığın insan ruhunu da yorduğunu savunmaktadır.

Minimalizm Nedir?

Minimalizm Nedir Nasıl Minamalist Olunur

Minimalist düşünce akımı ilk olarak bazı sanat dallarında ortaya çıkmıştır. Bu akımın etkisiyle ortaya çıkarılan sanat eserlerini, sade ancak basit olmayan eserler şeklinde tanımlamışlardır. Daha sonraki yıllarda kavram bir nevi şekil değiştirerek yaşam felsefesi halini almıştır.

Son 10 yıldır daha fazla gözler önünde olan minimalist yaşam felsefesi pek çok insan tarafından beğenilmiş ve pek çok kişi hayatlarında uygulamaya başlanmıştır. Rahat bir nefes almayı vaat eden bu felsefe, ne kadar az eşya varsa o kadar fazla mutluluk vardır görüşünü savunmaktadır.

Minimalizm Akımı

Minimalizm Nedir Nasıl Minamalist Olunur

Günümüzde hayatın her alanına uyarlanmaya çalışılan minimalizm akımı, ilk olarak 1960’lı yıllarda, müzik ve sanatta ortaya çıkmış bir akımdır. Gerçek mutluluğun sadelikle beraber geleceğine inanılan akım aslında bir yaşam felsefesidir. Bu felsefeye uygun olarak tüm hayatı şekillendirmenin, mutluluk ve özgürlüğün kapılarını açacağına inanılmaktadır.

Minimalizm Örnekleri

İnsanın kendisini minimalist olarak tanımlaması demek, düşüncelerden tutun da etrafındaki insanlara kadar pek çok şeyi azaltmasıyla olmaktadır. Bu felsefe, insanların düşüncelerinden, alışkanlıklarından, maddi ya da manevi tüm fazlalıklarından arınmasının gerekliliğini vurgular. Bu şekilde daha kolay ve özgür bir yaşama sahip olunacağını öğretir.

Bu felsefeyi benimsemek isteyenler için, yapılması gereken ilk örnek fazla, eşyalardan kurtulmaktır. Eşyayla olan bağları azaltıp, maddeye anlam yüklemeden, yalnızca çok gerekli gördüğünüz eşyaları kullanmanız gerekmektedir.

İkinci adım ise düşüncelerinizden, zihninizi meşgul eden tüm yoğunluklardan kurtulmanızdır. Yapılan araştırmalar sonucunda, kişinin aşırı düşünmesi ve sürekli zihninin kalabalık olması, gereksiz kaygılar yaratmakta ve ciddi psikolojik rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Bu sebeple minimalizm, insanın kendini daha iyi hissetmesine ve mutlu olmasına fayda sağlamaktadır.

Minimalist Yaşam Listesi

Sadeleşmek ve minimalist olmayı hedeflemek, sürekli zaman geçirdiğimiz ortamlarda daha fazla huzur bulmak için yapıldığı gibi, beslenme düzeninde, eşyalarda da yapılan sadelik huzur bulmaya yöneliktir. Ayrıca bu yaşam tarzı teknolojik aletlerle de aranıza mesafe koymanızı istemektedir. Gereksiz eşyalarınızı gözden geçirerek sade bir yaşam için bir liste oluşturarak yaşam tarzınızı değiştirebilirsiniz.

Kıyafetlerde Minimalizm

Minimalizm Nedir Nasıl Minamalist Olunur

Kullanabileceğiniz kıyafetleri satın alarak, bir kıyafeti yalnızca indirimde olduğu için almayarak sadeleşebilirsiniz. Ayrıca dolabınızı açtığınızda daha önceki zamanlarda beğenerek aldığınız ancak şu an için giymediğiniz kıyafetlerden bir an önce kurtulabilirsiniz.

Yemeklerde Minimalizm

Minimalizm Nedir Nasıl Minamalist Olunur

Aşırı tüketim hayatın her alanında olduğu gibi gıda sektöründe de vardır. Doyduğunuz noktadan sonra mutlaka orada durmayı bilmeli, yiyebileceğiniz kadar yiyeceği almalısınız. Aksi takdirde hem israf olacak hem de birtakım sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalacaksınız.

Minimalist Yaşam Rehberi

Siz de bir gün mutlaka kullanırım düşüncesiyle asla kullanmadığınız eşyalar biriktiriyorsanız, bu eşyaların size yük olmasını sağlıyorsunuz demektir. Hiç giyilmeyen bir kıyafet, hiç kullanılmayan makyaj malzemeleri hayatınızda fazlalık olduğu gibi, sizleri tüketim çılgınlığının bir parçası haline de getirmektedir. Bu tüketim çılgınlığının bir parçası olmayı isteyip istememek ise tamamen sizin elinizdedir.

Aynı şekilde evinizde bulundurduğunuz pek çok eşya da temizlik yaparken daha fazla uğraşmanızı sağlayarak hem zaman kaybetmenize hem de boşuna para harcamanıza neden olmaktadır. Minimalist yaşamı benimsediğinizde gerçek ihtiyaçlarınızın farkına vararak,  gereksiz fazlalıklardan rahatlıkla kurtulabilir ve daha mutlu bir hayata başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir