Okyanus Akıntıları Nedir ?

okyanus akıntıları

 Okyanus akıntıları, iklim şartlarının yol açtığı etkiler nedeniyle yaşanan farklılıkların, deniz suyunun hareketlenmesine etki etmesi sonucu ortaya çıkar. Sıcaklık, gelgitler, rüzgar, dalga kırılması, coriolis etkisi ve tuz oranındaki yaşanan değişiklikler okyanusta ortaya çıkan akıntıların meydana gelme nedenleri arasındadır. Akıntılar, ekvatoral bölge ve kutuplar arasında yaşanan atmosfer dolaşımı sonucu ortaya çıkar.

 

Okyanus akıntıları arasında yer alan yüzey akıntılarının, ortaya çıkmasına sebep olan en önemli etken rüzgardır. Rüzgar, mevcut enerjisini okyanusa aktarır ve rüzgar esintisinin kuvveti ve sürekli olarak esmesi, yüzey akıntılarının ortaya çıkmasına sebep olur. Rüzgarın okyanus üzerindeki hareketliliği, su yüzeyinin hareket halinde olmasını ve okyanusla atmosfer arasında etkileşimin hızlanmasını sağlar.

Okyanustaki akıntılar deniz ve kara da hava sıcaklığının artmasını etkileyen nedenler arasında yer almaktadır. Akıntının meydana gelmesine tesir eden rüzgardır. Rüzgarın şiddetli ve devamlı olarak esmesinin neden olduğu etkiler sonucu, ekvatoral bölgede yer alan sıcak sular kutuplara doğru hareket eder. Kutuplarda yer alan soğuk sular ise ekvatoral bölgeye doğru hareketlenir.

 

Okyanus akıntıları, rüzgarın yol açtığı etkilerin, denizin üst tarafından sadece belli bir mesafeye kadar etkisini göstermesi sonucu ortaya çıkar. Tuz oranında ki fark ve yaşanan sıcaklık ise okyanus dibine tesir eder. Ortaya çıkan yoğunluk, suyun hareketlenmesini sağlar ve deniz tabanında 4 ile 5 km civarında ki bir alanda etkisini gösterir.

 

Akıntıların meydana gelmesini sağlayan nedenler arasında, dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesi bulunur. Doğu yönüne dönmesi, kuzey yarım kürede sağa, güney yarım küre de ise sola doğru hareketlenmenin yaşanmasına neden olur.

 

Okyanus akıntıları bazen derinler de ortaya çıkabilir ve bu durumun sebepleri arasında suyun yoğunluğunun farklılaşması nedeniyle suyun aşağıya doğru hareket etmesi gösterilebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.