Sol karın boşluğu neden ağrır?

Sol karın boşluğu, vücudun mide, bağırsaklar ve dalağı içeren kısmıdır. Karnın sol tarafına genellikle solar pleksus denir çünkü sinir sisteminizin orijin aldığı ve vücudunuzun diğer bölgelerine sinyaller gönderdiği yerdir.

Bir kişi ani mide bulantısı veya kusma, göbek deliğinin her iki tarafında bulunan karın ağrısı veya ateş ve boyun tutulması gibi semptomlara sahipse, apandisitten muzdarip olabilir.

Sol karın boşluğu, bir kişinin genellikle ağrı hissettiği yer olabilir, ancak karın boşluğunun dış veya iç kısmında da olabilir.

Bu şekilde hissetmenin bazı yaygın nedenleri apandisit, kolit, gastrit ve gastroözofageal reflü hastalığıdır (GERD).

Sol karın boşluğu, bir kişinin genellikle ağrı hissettiği yerdir. Karın boşluğunun dış veya iç kısmında olabilir. Yaygın nedenler apandisit, kolit, gastrit ve gastroözofageal reflü hastalığıdır (GERD).

Karnın sol üst kadranı, karnın sol tarafında bulunur ve alt kaburgalar, iliak kret ve ön aksilla ile sınırlanır. Dalak, pankreas, iliak damarlar, ince bağırsak ve kolon bölümleri gibi birçok karın organını içerir.

Yaygın sebepler:

– Apandisit: Bu durum, apendikste hızlı tedavi edilmezse peritonite ilerleyebilecek bir iltihaplanma veya enfeksiyon olduğunda ortaya çıkar.

– Kasık Fıtığı: Karın içeriği, bağırsakların her iki kasık bölgesine de dışarı çıkabileceği karın duvarındaki bir delikten içeri girdiğinde. Erkeklerde daha sık görülür çünkü kasık kanalları kadınlara göre daha büyük ve daha kısadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir