Yavru köpek kuduz olur mu? Kuduz Virüsü Nedir

Kuduz, beyin iltihabına neden olan bir virüstür. Kuduz, enfekte bir hayvandan enfekte olmuş sıvılarla temas yoluyla diğer hayvanlara ve insanlara yayılabilir.

Köpeğiniz veya diğer evcil hayvanınız vahşi hayvanların etrafındaysa veya kuduza maruz kalmış insanlarla temas halindeyse, enfekte olma ihtimali vardır.

Köpeklerde kuduz belirtileri şunlardır: uyuşukluk, şiddet içeren davranışlar, yutma güçlüğü, yiyecek veya suya ilgisizlik, felç ve sıklıkla ölüm.

Virüse karşı bir aşı, semptomlar fark edilmeden önce verilirse başlamasını önleyebilir.

Bununla birlikte, köpeğinizin güvenliği hakkında herhangi bir şüpheniz varsa, bu hastalık ölümcül olduğundan ve semptomlar ortaya çıkmaya başladığında tedavisi olmadığından lütfen derhal bir veterinere danışın.

Kuduz virüsü, insanlar dahil memelileri enfekte edebilen bir virüs türüdür. Nadir olmasına rağmen, sözleşmeli ise çok ciddi hale gelir. Virüs, memeliden memeliye tükürük damlacıkları veya mukoza zarları veya yaralarla diğer temas yoluyla bulaşır. Kene, sivrisinek ve pire gibi böcekleri ısırarak da bulaşabilir. Enfekte bir hayvanın cildi, idrarı veya dışkısı ile temastan bile bulaşabilir. Birisi virüsle temas ettiğinde, semptomlar genellikle günler içinde ortaya çıkar, ancak bazen ortaya çıkması bir ayı bulabilir.

Kuduz, beyin ve omurilikte iltihaplanmaya neden olan çok ciddi bir hastalıktır. Kapıldıktan hemen sonra tedavi edilmezse, sonunda kişinin solunum yetmezliğine neden olarak ölüme yol açacaktır.

Kuduz genellikle köpekler, kediler ve diğer memelilerle ilişkilendirilse de bazı vahşi hayvan türlerine de bulaşabilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, ülkedeki en yaygın kuduz taşıyıcısı olan rakunlar, tüm kuduz vakalarının yüzde 60 ila yüzde 70’ini oluşturuyor. Kokarcalar, yarasalar ve tilkiler de taşır.

Kuduz, Hawaii hariç her eyalette vahşi hayvanlarda bulunur.

Virüs öncelikle hayvan ısırıkları yoluyla yayılır, ancak çizikler yoluyla veya enfekte bir hayvan bir kişinin açık yarasını yaladığında da yayılabilir.

Evcil bir evcil hayvan ancak kuduz bir hayvan tarafından ısırılırsa veya kuduz bir hayvanın tükürüğü evcil hayvanın derisinde veya ağzında açık bir yaraya bulaşırsa kuduz olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir